Záhradky sú opäť v móde!

Autor: Božena Simonidesová | 2.5.2017 o 23:16 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  801x

  Iste máte v pamäti porevolučnú éru valcovania pooraných polí pri domoch a výmeny úrodných rolí za pohľadné trávnaté plochy.

 „Budeme len kosiť a zeleninu si kúpime,“ zhodli sa niekdajší záhradkári a vychutnávali si pohľad na čerst Na časť trávnika vysadili kríčkové dreviny, ženské polovičky si nárokovali na kvetnaté skalky. Všetci boli spokojní. Ceny ovocia a zeleniny boli nízke a kvalita produktov nezaostávala. Ale rokmi ceny nenápadne stúpali a priamoúmerne kvalita klesala. Sme v roku 2017, a až na výnimky nie je možné kúpiť chutnú zeleninu, ovocie je na tom len o kúsok lepšie. Paradajky v „bezchuťovosti“ zastávajú čelnú priečku, ale už ani cibuľa, na ktorej nebolo čo pokaziť, neštípe. Ukážkovo lesklé jablká chutia ako zemiaky a uhorky zabalené v plaste sú nechutné aj bez toho, aby sme ich ochutnali. Keď ku tomu prirátame aféry (len za ostatný mesiac mrkva a pohánka), je jasné, že boj s obchodnou sieťou o kvalitné a chutné plody kontumačne prehráva zákazník. Našťastie porazený v tomto boji má väčšinou pri dome trávnatú plochu, ktorú pomaly začína vidieť ako pôdu úhorom.  Pestovanie zeleniny a ovocia vo vlastných záhradách sa pomaly a postupne vracia späť. Majitelia pozemkov pri domoch nakupujú rýle a ostatné náradie a rovné trávniky menia na úrodné políčka. Tí, ktorí pred piatimi rokmi zúrodnili len kúsok trávy a dopestovali si vlastné paradajky, každý rok úrodnú pôdu rozširujú. Také paradajky už roky nejedli. Cibuľa je opäť poriadne štipľavá. A jablko aj napriek dierke s červíkom, chutí sladko a šťavnato. Niet divu, že úrodné záhradky sú opäť v móde.

Posun nastal aj v realitnej branži. Pokiaľ kedysi sa panelákoví obyvatelia zbavovali záhradiek a chatiek, dnes sa túžba po čerstvej domácej zelenine a ovocí mení na dopyt po záhradkách a chatkách.  Pestovanie zeleniny a ovocia na vlastnej pôde je proste dnes „trendy“.

Božena Simonidesová 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ak veríme politikom, v Česku vláda nevznikne. Nemá ako

S Babišom nechcú strany vládnuť. Len Okamura, ale toho nechce Babiš.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.

DOMOV

Strašifták, Buzik, Čačurák. Ako sa žije ľuďom s netradičným priezviskom?

Hanlivé priezvisko úrad zmení za tri eurá, inak to stojí stovku.


Už ste čítali?