Záhradky sú opäť v móde!

Autor: Božena Simonidesová | 2.5.2017 o 23:16 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  1158x

  Iste máte v pamäti porevolučnú éru valcovania pooraných polí pri domoch a výmeny úrodných rolí za pohľadné trávnaté plochy.

 „Budeme len kosiť a zeleninu si kúpime,“ zhodli sa niekdajší záhradkári a vychutnávali si pohľad na čerst Na časť trávnika vysadili kríčkové dreviny, ženské polovičky si nárokovali na kvetnaté skalky. Všetci boli spokojní. Ceny ovocia a zeleniny boli nízke a kvalita produktov nezaostávala. Ale rokmi ceny nenápadne stúpali a priamoúmerne kvalita klesala. Sme v roku 2017, a až na výnimky nie je možné kúpiť chutnú zeleninu, ovocie je na tom len o kúsok lepšie. Paradajky v „bezchuťovosti“ zastávajú čelnú priečku, ale už ani cibuľa, na ktorej nebolo čo pokaziť, neštípe. Ukážkovo lesklé jablká chutia ako zemiaky a uhorky zabalené v plaste sú nechutné aj bez toho, aby sme ich ochutnali. Keď ku tomu prirátame aféry (len za ostatný mesiac mrkva a pohánka), je jasné, že boj s obchodnou sieťou o kvalitné a chutné plody kontumačne prehráva zákazník. Našťastie porazený v tomto boji má väčšinou pri dome trávnatú plochu, ktorú pomaly začína vidieť ako pôdu úhorom.  Pestovanie zeleniny a ovocia vo vlastných záhradách sa pomaly a postupne vracia späť. Majitelia pozemkov pri domoch nakupujú rýle a ostatné náradie a rovné trávniky menia na úrodné políčka. Tí, ktorí pred piatimi rokmi zúrodnili len kúsok trávy a dopestovali si vlastné paradajky, každý rok úrodnú pôdu rozširujú. Také paradajky už roky nejedli. Cibuľa je opäť poriadne štipľavá. A jablko aj napriek dierke s červíkom, chutí sladko a šťavnato. Niet divu, že úrodné záhradky sú opäť v móde.

Posun nastal aj v realitnej branži. Pokiaľ kedysi sa panelákoví obyvatelia zbavovali záhradiek a chatiek, dnes sa túžba po čerstvej domácej zelenine a ovocí mení na dopyt po záhradkách a chatkách.  Pestovanie zeleniny a ovocia na vlastnej pôde je proste dnes „trendy“.

Božena Simonidesová 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?